| Internal Part Number | EIS-RAC03-24SE/277 | |
| Standard Package | 12 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | AC DC Converters | |
| Series | RAC03-SE/277 | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input | 85 ~ 305 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 24V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 125mA | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Power Supply Type | Switching (Closed Frame) | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | OCP, OVP, SCP | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 80% | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 1.50" L x 0.96" W x 0.69" H (38.2mm x 24.3mm x 17.4mm) | |
| Power (Watts) - Max | 3W | |
| Line Regulation | ±1.5% | |
| Load Regulation | ±6% | |