Recom Power RAC04-15SA
RAC04-15SA picture photo
Mfg. Part Number
RAC04-15SA
Brief Description
CONV AC/DC 4W 15V OUT SINGLE T/H
Datasheet Download
RAC04-15SA.pdf
Availability of RAC04-15SA
QUANTITY
RAC04-15SA Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC04-15SA
Internal Part NumberEIS-RAC04-15SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRAC04 Series AC/DC Power Modules
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC04
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)267mA
Power (Watts)4W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesOCP, OVP, SCP
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency77%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.44" L x 1.07" W x 0.69" H (36.7mm x 27.0mm x 17.6mm)
Power (Watts) - Max4W
Line Regulation±0.2%
Load Regulation±0.5%
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC04-15SA
Related LinksRAC04, RAC04-15SA Datasheet, Recom Power Distributor
RAC04-15SA Details Description
Related parts for RAC04-15SA
RES SMD 909K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADIS16223 datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
1621 APPLIANCE INLET 20A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FFC TOP 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf