| Internal Part Number | EIS-RAC05-24SA-E | |
| Standard Package | 5 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | AC DC Converters | |
| Series | POWERLINE RAC05-A | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 24V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 200mA | |
| Power (Watts) | 5W | |
| Power Supply Type | Switching (Closed Frame) | |
| Applications | Commercial | |
| Features | SCP | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C | |
| Efficiency | 71% | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 2.17" L x 1.77" W x 0.82" H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm) | |
| Power (Watts) - Max | 5W | |
| Line Regulation | ±0.3% | |
| Load Regulation | ±0.5% | |