Recom Power RAC05-24SB-E
RAC05-24SB-E picture photo
Mfg. Part Number
RAC05-24SB-E
Brief Description
CONV AC/DC 90-264VAC 24V 230MA
Datasheet Download
RAC05-24SB-E.pdf
Availability of RAC05-24SB-E
QUANTITY
RAC05-24SB-E Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC05-24SB-E
Internal Part NumberEIS-RAC05-24SB-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC05-B
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)230mA
Power (Watts)5W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesSCP
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency76%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.62" H (50.8mm x 25.4mm x 15.7mm)
Power (Watts) - Max6W
Line Regulation±0.3%
Load Regulation±0.5%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC05-24SB-E
Related LinksRAC05-, RAC05-24SB-E Datasheet, Recom Power Distributor
RAC05-24SB-E Details Description
Related parts for RAC05-24SB-E
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 15A TO-264 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.76M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
YOKE CLAMP SCREW CONN GREY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf