Recom Power RAC10-05SB-E
RAC10-05SB-E picture photo
Mfg. Part Number
RAC10-05SB-E
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
CONV AC/DC 90-264VAC 5V 2A
Datasheet Download
RAC10-05SB-E.pdf
Availability of RAC10-05SB-E
QUANTITY
RAC10-05SB-E Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC10-05SB-E
Internal Part NumberEIS-RAC10-05SB-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC10-B
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)10W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesSCP
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency72%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.4mm x 27.2mm x 23.8mm)
Power (Watts) - Max10W
Line Regulation±0.3%
Load Regulation±0.5%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC10-05SB-E
Related LinksRAC10-, RAC10-05SB-E Datasheet, Recom Power Distributor
RAC10-05SB-E Details Description
Related parts for RAC10-05SB-E
RES 357K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 100MA datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6DIP GW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf