Recom Power RAC10-3.3SB-E
RAC10-3.3SB-E picture photo
Mfg. Part Number
RAC10-3.3SB-E
Brief Description
CONV AC/DC 90-264VAC 3.3V 2.5A
Datasheet Download
RAC10-3.3SB-E.pdf
Availability of RAC10-3.3SB-E
QUANTITY
RAC10-3.3SB-E Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC10-3.3SB-E
Internal Part NumberEIS-RAC10-3.3SB-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)10W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesSCP
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency70%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.4mm x 27.2mm x 23.8mm)
Power (Watts) - Max8W
Line Regulation±0.3%
Load Regulation±0.5%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC10-3.3SB-E
Related LinksRAC10-, RAC10-3.3SB-E Datasheet, Recom Power Distributor
RAC10-3.3SB-E Details Description
Related parts for RAC10-3.3SB-E
RES .75 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN HEAT SHRINK TUBE SZ 10 STR datasheet.pdf
CONN RING TIN 350-450MCM 3/8" datasheet.pdf
RES 32 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.9PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 11POS TIN datasheet.pdf
CAP SILICON 100PF 15% 11V 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf