Recom Power RAC15-12DA-E-ST
RAC15-12DA-E-ST picture photo
Mfg. Part Number
RAC15-12DA-E-ST
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER +/-12V 15W
Datasheet Download
RAC15-12DA-E-ST.pdf
Availability of RAC15-12DA-E-ST
QUANTITY
RAC15-12DA-E-ST Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC15-12DA-E-ST
Internal Part NumberEIS-RAC15-12DA-E-ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC15-A
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)650mA, 650mA
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency76%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.41" L x 2.51" W x 1.09" H (111.9mm x 63.7mm x 27.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC15-12DA-E-ST
Related LinksRAC15-1, RAC15-12DA-E-ST Datasheet, Recom Power Distributor
RAC15-12DA-E-ST Details Description
Related parts for RAC15-12DA-E-ST
IC PLD 15NS 28PLCC datasheet.pdf
MOS 120VAC/DC/24VDC 0.1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4M OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 25A D2PAK datasheet.pdf