Recom Power RAC15-15DA-E-ST
RAC15-15DA-E-ST picture photo
Mfg. Part Number
RAC15-15DA-E-ST
Brief Description
AC/DC CONVERTER +/-15V 15W
Datasheet Download
RAC15-15DA-E-ST.pdf
Availability of RAC15-15DA-E-ST
QUANTITY
RAC15-15DA-E-ST Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC15-15DA-E-ST
Internal Part NumberEIS-RAC15-15DA-E-ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC15-A
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency65%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.41" L x 2.51" W x 1.09" H (111.9mm x 63.7mm x 27.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC15-15DA-E-ST
Related LinksRAC15-1, RAC15-15DA-E-ST Datasheet, Recom Power Distributor
RAC15-15DA-E-ST Details Description
Related parts for RAC15-15DA-E-ST
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
THERM NTC 390OHM 5% 1206 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
SWITCH THUMB SPDT 0.1A 250V/50V datasheet.pdf