Recom Power RAC20-15SA-ST
RAC20-15SA-ST picture photo
Mfg. Part Number
RAC20-15SA-ST
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 20W
Datasheet Download
RAC20-15SA-ST.pdf
Availability of RAC20-15SA-ST
QUANTITY
RAC20-15SA-ST Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC20-15SA-ST
Internal Part NumberEIS-RAC20-15SA-ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC20-A
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.34A
Power (Watts)20W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency82%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.41" L x 2.51" W x 1.08" H (111.9mm x 63.7mm x 27.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC20-15SA-ST
Related LinksRAC20-, RAC20-15SA-ST Datasheet, Recom Power Distributor
RAC20-15SA-ST Details Description
Related parts for RAC20-15SA-ST
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 20-DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL MARKER MF 5/12 MC datasheet.pdf
CONN SOCKET RA 32POS 1.27MM datasheet.pdf