Recom Power RAC40-15DA
RAC40-15DA picture photo
Mfg. Part Number
RAC40-15DA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
CONV AC/DC 40W +/-15V OUT DL T/H
Datasheet Download
RAC40-15DA.pdf
Availability of RAC40-15DA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RAC40-15DA Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC40-15DA
Internal Part NumberEIS-RAC40-15DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC40-A
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.33A, 1.33A
Power (Watts)40W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsMedical
FeaturesOCP, OTP, SCP
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Efficiency83%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension3.50" L x 2.50" W x 1.08" H (89.0mm x 63.5mm x 27.5mm)
Power (Watts) - Max40W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC40-15DA
Related LinksRAC40, RAC40-15DA Datasheet, Recom Power Distributor
RAC40-15DA Details Description
Related parts for RAC40-15DA
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA, 120mA (Flash) Backlight, Camera Flash 32-TCSP (5.5x4.5) datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
ADAPTER FOR TAB HSG 39 POS,62P datasheet.pdf
PRIVACY FILTER DESKTOP 24.0" datasheet.pdf