Recom Power RAC40-24SA
RAC40-24SA picture photo
Mfg. Part Number
RAC40-24SA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
CONV AC/DC 40W 24V OUT SNGL T/H
Datasheet Download
RAC40-24SA.pdf
Availability of RAC40-24SA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RAC40-24SA Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC40-24SA
Internal Part NumberEIS-RAC40-24SA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC40-A
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)40W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsMedical
FeaturesOCP, OTP, SCP
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Efficiency83%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension3.50" L x 2.50" W x 1.08" H (89.0mm x 63.5mm x 27.5mm)
Power (Watts) - Max40W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC40-24SA
Related LinksRAC40, RAC40-24SA Datasheet, Recom Power Distributor
RAC40-24SA Details Description
Related parts for RAC40-24SA
CONN RECEPT PIN .015-.025" .450" datasheet.pdf
IC COMP W/REF LOWPWR QUAD 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN FFC TOP 31POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
WASHER FLAT 3/8 NYLON datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS HAN DD-PCI-C datasheet.pdf