Recom Power RAC60-05SB
RAC60-05SB picture photo
Mfg. Part Number
RAC60-05SB
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
CONV AC/DC 60W 5V OUT SNGL T/H
Datasheet Download
RAC60-05SB.pdf
Availability of RAC60-05SB
QUANTITY
RAC60-05SB Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC60-05SB
Internal Part NumberEIS-RAC60-05SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC60-B
Number of Outputs1
Voltage - Input85 V ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)60W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesSCP
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency82%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension4.29" L x 2.30" W x 1.20" H (109.0mm x 58.5mm x 30.5mm)
Power (Watts) - Max50W
Line Regulation±1%
Load Regulation±1%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC60-05SB
Related LinksRAC60, RAC60-05SB Datasheet, Recom Power Distributor
RAC60-05SB Details Description
Related parts for RAC60-05SB
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RING NYLAKRIMPFUNNEL EN datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
BVL7.62HP/05/180SFI 3.5 BK BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 43POS THRUHL datasheet.pdf