Recom Power RAC60-15S/OF
RAC60-15S/OF picture photo
Mfg. Part Number
RAC60-15S/OF
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 60W
Datasheet Download
RAC60-15S/OF.pdf
Availability of RAC60-15S/OF
QUANTITY
RAC60-15S/OF Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC60-15S/OF
Internal Part NumberEIS-RAC60-15S/OF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRAC48/OF and RAC60/OF AC/DC Power Supplies
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRAC60
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC60-15S/OF
Related LinksRAC60-, RAC60-15S/OF Datasheet, Recom Power Distributor
RAC60-15S/OF Details Description
Related parts for RAC60-15S/OF
IC AMP AUDIO PWR .25W STER 28DIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG WHT SHLD datasheet.pdf
HEADER 2POS VERT TIN 3.96MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ENERGY METER FRONT 3CH 24QFN datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 775MA 160 MOHM datasheet.pdf