Recom Power RAC60-24SB
RAC60-24SB picture photo
Mfg. Part Number
RAC60-24SB
Brief Description
CONV AC/DC 60W 24V OUT SNGL T/H
Datasheet Download
RAC60-24SB.pdf
Availability of RAC60-24SB
QUANTITY
RAC60-24SB Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC60-24SB
Internal Part NumberEIS-RAC60-24SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC60-B
Number of Outputs1
Voltage - Input85 V ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)60W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesSCP
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency86%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension4.29" L x 2.30" W x 1.20" H (109.0mm x 58.5mm x 30.5mm)
Power (Watts) - Max60W
Line Regulation±1%
Load Regulation±1%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC60-24SB
Related LinksRAC60, RAC60-24SB Datasheet, Recom Power Distributor
RAC60-24SB Details Description
Related parts for RAC60-24SB
IC VOICE REC/PLAY 32SEC 28DIP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 50POS R/A DUAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 24POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 8COND BLACK 5' datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL YLW/GRN DIFF datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .635MM SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf