Recom Power RAC60-48SB
RAC60-48SB picture photo
Mfg. Part Number
RAC60-48SB
Brief Description
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V
Datasheet Download
RAC60-48SB.pdf
Availability of RAC60-48SB
QUANTITY
RAC60-48SB Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC60-48SB
Internal Part NumberEIS-RAC60-48SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC60-B
Number of Outputs1
Voltage - Input85 V ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)60W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesSCP
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency86%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension4.29" L x 2.30" W x 1.20" H (109.0mm x 58.5mm x 30.5mm)
Power (Watts) - Max60W
Line Regulation±1%
Load Regulation±1%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC60-48SB
Related LinksRAC60, RAC60-48SB Datasheet, Recom Power Distributor
RAC60-48SB Details Description
Related parts for RAC60-48SB
CONN HEADER 40POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.3A 4SSON datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf