Recom Power RACD100-36
RACD100-36 picture photo
Mfg. Part Number
RACD100-36
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 26-36V
Datasheet Download
RACD100-36.pdf
Availability of RACD100-36
QUANTITY
RACD100-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RACD100-36
Internal Part NumberEIS-RACD100-36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRACD100 and RACD150 High-Power AC/DC LED Drivers
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLIGHTLINE RACD100
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output26 ~ 36 V
Current - Output (Max)2.8A
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.74" L x 2.68" W x 1.54" H (222.0mm x 68.0mm x 39.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACD100-36
Related LinksRACD1, RACD100-36 Datasheet, Recom Power Distributor
RACD100-36 Details Description
Related parts for RACD100-36
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 8POS TIN PCB datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" PURPLE 2FT datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR OPTIC RED NPN 12-24VDC QD datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W DO216AA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 190MA 3.98 OHM datasheet.pdf