Recom Power RACD150-12
RACD150-12 picture photo
Mfg. Part Number
RACD150-12
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV 9-12V 11A
Datasheet Download
RACD150-12.pdf
Availability of RACD150-12
QUANTITY
RACD150-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RACD150-12
Internal Part NumberEIS-RACD150-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRACD100 and RACD150 High-Power AC/DC LED Drivers
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLIGHTLINE RACD150
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output9 ~ 12 V
Current - Output (Max)11A
Power (Watts)150W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Efficiency-
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.74" L x 2.68" W x 1.54" H (222.0mm x 68.0mm x 39.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACD150-12
Related LinksRACD1, RACD150-12 Datasheet, Recom Power Distributor
RACD150-12 Details Description
Related parts for RACD150-12
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 11POS W/PIN datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 329.2VC R6 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf