Recom Power RACD150-36
RACD150-36 picture photo
Mfg. Part Number
RACD150-36
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 26-36V
Datasheet Download
RACD150-36.pdf
Availability of RACD150-36
QUANTITY
RACD150-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RACD150-36
Internal Part NumberEIS-RACD150-36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRACD100 and RACD150 High-Power AC/DC LED Drivers
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLIGHTLINE RACD150
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output26 ~ 36 V
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)150W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.74" L x 2.68" W x 1.54" H (222.0mm x 68.0mm x 39.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACD150-36
Related LinksRACD1, RACD150-36 Datasheet, Recom Power Distributor
RACD150-36 Details Description
Related parts for RACD150-36
OSC XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 0.35VA CHAS MNT datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (AA-332-06) SPM datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 3.6V PANEL MT datasheet.pdf
CABLE STR-R/A 4POS MALE/FMALE 2M datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS PLUG-WIRE 5M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf