Recom Power RACD60-1400/OF
RACD60-1400/OF picture photo
Mfg. Part Number
RACD60-1400/OF
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 21-28V
Datasheet Download
RACD60-1400/OF.pdf
Availability of RACD60-1400/OF
QUANTITY
RACD60-1400/OF Order Process
Ship out your order
Specifications of RACD60-1400/OF
Internal Part NumberEIS-RACD60-1400/OF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLIGHTLINE RACD60
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)264VAC
Voltage - Output21 ~ 28 V
Current - Output (Max)2.14A
Power (Watts)60W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog
FeaturesOCP, SCP
Ratings-
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Efficiency89%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.10" H (101.6mm x 50.8mm x 28.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACD60-1400/OF
Related LinksRACD60-, RACD60-1400/OF Datasheet, Recom Power Distributor
RACD60-1400/OF Details Description
Related parts for RACD60-1400/OF
ADM64T/AE64G/ADM64T datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC DAC 10BIT NV EEP I2C 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
450 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf