Recom Power RACD60-2100/TOF
RACD60-2100/TOF picture photo
Mfg. Part Number
RACD60-2100/TOF
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 21-28V
Datasheet Download
RACD60-2100/TOF.pdf
Availability of RACD60-2100/TOF
QUANTITY
RACD60-2100/TOF Order Process
Ship out your order
Specifications of RACD60-2100/TOF
Internal Part NumberEIS-RACD60-2100/TOF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLIGHTLINE RACD60
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)264VAC
Voltage - Output21 ~ 28 V
Current - Output (Max)2.14A
Power (Watts)60W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog, PWM
FeaturesOCP, SCP
Ratings-
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Efficiency89%
Termination StyleTerminal Block
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.10" H (101.6mm x 50.8mm x 27.9mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACD60-2100/TOF
Related LinksRACD60-, RACD60-2100/TOF Datasheet, Recom Power Distributor
RACD60-2100/TOF Details Description
Related parts for RACD60-2100/TOF
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO VM 16SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5A 12V 1.5V OUT SMD datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
5 SCKT STRGLT - 50 12/3WTHNOGUA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 6.96NS 184CSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
OSC MEMS 11.2896MHZ CMOS SMD datasheet.pdf