Stackpole Electronics Inc. RACF164DGT56K0
RACF164DGT56K0 picture photo
Mfg. Part Number
RACF164DGT56K0
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 56K OHM 1206
Datasheet Download
RACF164DGT56K0.pdf
Availability of RACF164DGT56K0
QUANTITY
RACF164DGT56K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RACF164DGT56K0
Internal Part NumberEIS-RACF164DGT56K0
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACF164DGT56K0
Related LinksRACF164, RACF164DGT56K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RACF164DGT56K0 Details Description
Related parts for RACF164DGT56K0
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
CARDEDGE 15POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH W/MUX&REF 28SSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .187 NATURAL datasheet.pdf
BKWY HEADER 15 SAU 26POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 31POS datasheet.pdf
BIT SLOTTED 1.2MM X 6.5MM datasheet.pdf