Recom Power RAM-1205S
RAM-1205S picture photo
Mfg. Part Number
RAM-1205S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12VIN 5VOUT 1W
Datasheet Download
RAM-1205S.pdf
Availability of RAM-1205S
QUANTITY
RAM-1205S Order Process
Ship out your order
Specifications of RAM-1205S
Internal Part NumberEIS-RAM-1205S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package27
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RAM
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting Type-
Package / Case-
Size / Dimension-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAM-1205S
Related LinksRAM-, RAM-1205S Datasheet, Recom Power Distributor
RAM-1205S Details Description
Related parts for RAM-1205S
EMITTER IR 940NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 60 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 2HEADER 2LD 18" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf