Stackpole Electronics Inc. RAVF164DFT510R
RAVF164DFT510R picture photo
Mfg. Part Number
RAVF164DFT510R
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 1206
Datasheet Download
RAVF164DFT510R.pdf
Availability of RAVF164DFT510R
QUANTITY
RAVF164DFT510R Order Process
Ship out your order
Specifications of RAVF164DFT510R
Internal Part NumberEIS-RAVF164DFT510R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRAVF Series Convex Termination Chip Resistor Array
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesRAVF
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAVF164DFT510R
Related LinksRAVF164, RAVF164DFT510R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RAVF164DFT510R Details Description
Related parts for RAVF164DFT510R
CIR BRKR 15A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 80V 3.4A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
CONN HEADER HOUSING 12POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED OSTAR PROJECTION AMBER datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf