Stackpole Electronics Inc. RAVF164DJT1R20
RAVF164DJT1R20 picture photo
Mfg. Part Number
RAVF164DJT1R20
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 1.2 OHM 1206
Datasheet Download
RAVF164DJT1R20.pdf
Availability of RAVF164DJT1R20
QUANTITY
RAVF164DJT1R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RAVF164DJT1R20
Internal Part NumberEIS-RAVF164DJT1R20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRAVF Series Convex Termination Chip Resistor Array
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesRAVF
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAVF164DJT1R20
Related LinksRAVF164, RAVF164DJT1R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RAVF164DJT1R20 Details Description
Related parts for RAVF164DJT1R20
RES SMD 374K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V AA 1500MAH NIMH datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 15POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP CER 9PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf