Stackpole Electronics Inc. RAVF164DJT240K
RAVF164DJT240K picture photo
Mfg. Part Number
RAVF164DJT240K
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 240K OHM 1206
Datasheet Download
RAVF164DJT240K.pdf
Availability of RAVF164DJT240K
QUANTITY
RAVF164DJT240K Order Process
Ship out your order
Specifications of RAVF164DJT240K
Internal Part NumberEIS-RAVF164DJT240K
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAVF164DJT240K
Related LinksRAVF164, RAVF164DJT240K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RAVF164DJT240K Details Description
Related parts for RAVF164DJT240K
SWITCH ROCKER SPST 25A 12V datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS 3A RT ANGL DIP datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 10POS PIN datasheet.pdf
IC PMU W/DCDC CTRLR 80HTQFP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf