Rohm Semiconductor RB060MM-30TR
RB060MM-30TR picture photo
Mfg. Part Number
RB060MM-30TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 2A PMDU
Datasheet Download
RB060MM-30TR.pdf
Availability of RB060MM-30TR
QUANTITY
RB060MM-30TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RB060MM-30TR
Internal Part NumberEIS-RB060MM-30TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackagePMDU
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB060MM-30TR
Related LinksRB060M, RB060MM-30TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB060MM-30TR Details Description
Related parts for RB060MM-30TR
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC DAC DUAL 12BIT MULT 16-TSSOP datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 32TAP 12.5K 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 154K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf