Rohm Semiconductor RB078BM30STL
RB078BM30STL picture photo
Mfg. Part Number
RB078BM30STL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO252
Datasheet Download
RB078BM30STL.pdf
Availability of RB078BM30STL
QUANTITY
RB078BM30STL Order Process
Ship out your order
Specifications of RB078BM30STL
Internal Part NumberEIS-RB078BM30STL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If720mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB078BM30STL
Related LinksRB078B, RB078BM30STL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB078BM30STL Details Description
Related parts for RB078BM30STL
TRANS PREBIAS NPN 500MW TO92-3 datasheet.pdf
30M T/B PNP PREWIRED datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 14DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED T1 3/4 WG 587NM YELLOW 24VDC datasheet.pdf
CLIP T-PT 031 X 062 AU 22 AWG datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM TACH 12VDC datasheet.pdf