Rohm Semiconductor RB095B-40TL
RB095B-40TL picture photo
Mfg. Part Number
RB095B-40TL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V 3A CPD
Datasheet Download
RB095B-40TL.pdf
Availability of RB095B-40TL
QUANTITY
RB095B-40TL Order Process
Ship out your order
Specifications of RB095B-40TL
Internal Part NumberEIS-RB095B-40TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiodes Overview
Featured ProductFast Recovery Diodes
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 40V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageCPD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB095B-40TL
Related LinksRB095, RB095B-40TL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB095B-40TL Details Description
Related parts for RB095B-40TL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 17POS datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL W/SPI 8DIP datasheet.pdf
CONN QMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONV D/A 12-BIT HS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf