Rohm Semiconductor RB095B-60TL
RB095B-60TL picture photo
Mfg. Part Number
RB095B-60TL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 3A CPD
Datasheet Download
RB095B-60TL.pdf
Availability of RB095B-60TL
QUANTITY
RB095B-60TL Order Process
Ship out your order
Specifications of RB095B-60TL
Internal Part NumberEIS-RB095B-60TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiodes Overview
Featured ProductFast Recovery Diodes
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If580mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 60V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageCPD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB095B-60TL
Related LinksRB095, RB095B-60TL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB095B-60TL Details Description
Related parts for RB095B-60TL
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
DC/DC 1KVDC ISOLAT SMD 1W 12-9V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
RES 150 OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf