Rohm Semiconductor RB162M-30TR
RB162M-30TR picture photo
Mfg. Part Number
RB162M-30TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDU
Datasheet Download
RB162M-30TR.pdf
Availability of RB162M-30TR
QUANTITY
RB162M-30TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RB162M-30TR
Internal Part NumberEIS-RB162M-30TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If520mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123FL
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB162M-30TR
Related LinksRB162, RB162M-30TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB162M-30TR Details Description
Related parts for RB162M-30TR
CONN EDGECARD 86POS .156 SQ WW datasheet.pdf
INSERT FEMALE 14POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
LED LIGHT / BACKLIGHT CONNECTOR datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf