Rohm Semiconductor RB162VA-20TR
RB162VA-20TR picture photo
Mfg. Part Number
RB162VA-20TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A TUMD2
Datasheet Download
RB162VA-20TR.pdf
Availability of RB162VA-20TR
QUANTITY
RB162VA-20TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RB162VA-20TR
Internal Part NumberEIS-RB162VA-20TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFast Recovery Diodes
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If400mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.2mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageTUMD2
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB162VA-20TR
Related LinksRB162V, RB162VA-20TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB162VA-20TR Details Description
Related parts for RB162VA-20TR
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MC9S12DP256 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SW STRGHT LVR SPDT 5A SCREW 125V datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 45.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 37C P 8" WHT JACKS datasheet.pdf