Rohm Semiconductor RB162VA-20TR
RB162VA-20TR picture photo
Mfg. Part Number
RB162VA-20TR
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A TUMD2
Datasheet Download
RB162VA-20TR.pdf
Availability of RB162VA-20TR
QUANTITY
RB162VA-20TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RB162VA-20TR
Internal Part NumberEIS-RB162VA-20TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFast Recovery Diodes
Standard Package3,000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If400mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.2mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageTUMD2
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB162VA-20TR
Related LinksRB162V, RB162VA-20TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB162VA-20TR Details Description
Related parts for RB162VA-20TR
DAUGHTER CARD FOR MC1320X+G12 datasheet.pdf
ID ISC.PRH101-A HAND-HELD READER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/8 WHT 200' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 1UF 6.3V Y5V 0402 datasheet.pdf