Rohm Semiconductor RB168M-60TR
RB168M-60TR picture photo
Mfg. Part Number
RB168M-60TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A PMDU
Datasheet Download
RB168M-60TR.pdf
Availability of RB168M-60TR
QUANTITY
RB168M-60TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RB168M-60TR
Internal Part NumberEIS-RB168M-60TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackagePMDU
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB168M-60TR
Related LinksRB168, RB168M-60TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB168M-60TR Details Description
Related parts for RB168M-60TR
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
TWIST LOK STANDOFF 1/2 X .91" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC PROG DIV-BY-N COUNTER 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf