Rohm Semiconductor RB168M-60TR
RB168M-60TR picture photo
Mfg. Part Number
RB168M-60TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A PMDU
Datasheet Download
RB168M-60TR.pdf
Availability of RB168M-60TR
QUANTITY
RB168M-60TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RB168M-60TR
Internal Part NumberEIS-RB168M-60TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackagePMDU
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB168M-60TR
Related LinksRB168, RB168M-60TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB168M-60TR Details Description
Related parts for RB168M-60TR
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 170MA SOT-23 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 6.2A 27 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V 5% BP 1805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf