Rohm Semiconductor RB168M150DDTR
RB168M150DDTR picture photo
Mfg. Part Number
RB168M150DDTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 150V 1A PMDU
Datasheet Download
RB168M150DDTR.pdf
Availability of RB168M150DDTR
QUANTITY
RB168M150DDTR Order Process
Ship out your order
Specifications of RB168M150DDTR
Internal Part NumberEIS-RB168M150DDTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB168M150DDTR
Related LinksRB168M, RB168M150DDTR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB168M150DDTR Details Description
Related parts for RB168M150DDTR
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 180KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC XLATOR 9BIT ECL/TTL 28-PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 700MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 36PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf