Rohm Semiconductor RB441Q-40T-72
RB441Q-40T-72 picture photo
Mfg. Part Number
RB441Q-40T-72
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA DO34
Datasheet Download
RB441Q-40T-72.pdf
Availability of RB441Q-40T-72
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RB441Q-40T-72 Order Process
Ship out your order
Specifications of RB441Q-40T-72
Internal Part NumberEIS-RB441Q-40T-72
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Sep/2012
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F6pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AG, DO-34, Axial
Supplier Device PackageMSD
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB441Q-40T-72
Related LinksRB441Q, RB441Q-40T-72 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB441Q-40T-72 Details Description
Related parts for RB441Q-40T-72
CONN HEADER 6POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
IC BATT CHRG CNTRLR LI-ION 8SOIC datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2MM VERT SMD 10AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf