Schaffner EMC Inc. RB8532-16-1M3
RB8532-16-1M3 picture photo
Mfg. Part Number
RB8532-16-1M3
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
FIXED IND 1.3MH 16A 5.7 MOHM TH
Datasheet Download
RB8532-16-1M3.pdf
Availability of RB8532-16-1M3
QUANTITY
RB8532-16-1M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RB8532-16-1M3
Internal Part NumberEIS-RB8532-16-1M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRB Series EMC/EMI Chokes
Standard Package16
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesRB
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines3
Inductance1.3mH
Current16A
DC Resistance (DCR)5.7 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.283" L x 2.165" W (58.0mm x 55.0mm)
Height (Max)2.283" (58.00mm)
Package / CaseVertical, 6 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB8532-16-1M3
Related LinksRB8532, RB8532-16-1M3 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
RB8532-16-1M3 Details Description
Related parts for RB8532-16-1M3
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 8W STER 32TQFN datasheet.pdf
MODULE VF DISPLAY 10X1 6MM CHAR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NC LEFT 5V datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/04/180GLF 1.5BK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TWEEZER REMOVAL 20 GAGE datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIBRLOK ANGLE SPLICE datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf