Sullins Connector Solutions RBA10DRMN-S288
RBA10DRMN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RBA10DRMN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND
Datasheet Download
RBA10DRMN-S288.pdf
Availability of RBA10DRMN-S288
QUANTITY
RBA10DRMN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBA10DRMN-S288
Internal Part NumberEIS-RBA10DRMN-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBA10DRMN-S288
Related LinksRBA10DR, RBA10DRMN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBA10DRMN-S288 Details Description
Related parts for RBA10DRMN-S288
IC MPU LV 2.40V 1MS SOT143-4 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY FUSE HLDR PNL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS 11.00MM R/A SLDR datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT STR PCB datasheet.pdf
MA-36DS11C3 NON-CONT SW AND ACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf