Sullins Connector Solutions RBA18DRST-S288
RBA18DRST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RBA18DRST-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND
Datasheet Download
RBA18DRST-S288.pdf
Availability of RBA18DRST-S288
QUANTITY
RBA18DRST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBA18DRST-S288
Internal Part NumberEIS-RBA18DRST-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBA18DRST-S288
Related LinksRBA18DR, RBA18DRST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBA18DRST-S288 Details Description
Related parts for RBA18DRST-S288
RES SMD 0.51 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X6S 0805 datasheet.pdf
RES SMD 40.7KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 66MHZ 20QSOP datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 18V 12A datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
1500UF 25V 18X18X16 MM 125C 5000 datasheet.pdf