Sullins Connector Solutions RBA36DRMI-S288
RBA36DRMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RBA36DRMI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND
Datasheet Download
RBA36DRMI-S288.pdf
Availability of RBA36DRMI-S288
QUANTITY
RBA36DRMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBA36DRMI-S288
Internal Part NumberEIS-RBA36DRMI-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBA36DRMI-S288
Related LinksRBA36DR, RBA36DRMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBA36DRMI-S288 Details Description
Related parts for RBA36DRMI-S288
RES 160 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP SP5T TOP 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC INVERTER SCHM TRIG SGL 6ULLGA datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
SCR 400V 80A TO-65 datasheet.pdf
DSUB 25 F SOD FLOA TIN G TIN datasheet.pdf