Sullins Connector Solutions RBA40DRMI
RBA40DRMI picture photo
Mfg. Part Number
RBA40DRMI
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW
Datasheet Download
RBA40DRMI.pdf
Availability of RBA40DRMI
QUANTITY
RBA40DRMI Order Process
Ship out your order
Specifications of RBA40DRMI
Internal Part NumberEIS-RBA40DRMI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBA40DRMI
Related LinksRBA4, RBA40DRMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBA40DRMI Details Description
Related parts for RBA40DRMI
IC XLATOR LV PECL-TTL DL 8-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH LEAF LVR SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
OSC XO 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MODULE SDRAM 128MB SODIMM TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.83A 120 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf