Sullins Connector Solutions RBB100DHNN
RBB100DHNN picture photo
Mfg. Part Number
RBB100DHNN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 200PS DIP .050 SLD
Datasheet Download
RBB100DHNN.pdf
Availability of RBB100DHNN
QUANTITY
RBB100DHNN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB100DHNN
Internal Part NumberEIS-RBB100DHNN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB100DHNN
Related LinksRBB10, RBB100DHNN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB100DHNN Details Description
Related parts for RBB100DHNN
OPTOISOLATOR 2.5KV TRIAC 8DIP datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2A STRAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FLACHSTE-GEH2,8 16P datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 5.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf