Sullins Connector Solutions RBB105DYFD
RBB105DYFD picture photo
Mfg. Part Number
RBB105DYFD
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 105POS SMD
Datasheet Download
RBB105DYFD.pdf
Availability of RBB105DYFD
QUANTITY
RBB105DYFD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB105DYFD
Internal Part NumberEIS-RBB105DYFD
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row105
Number of Positions210
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB105DYFD
Related LinksRBB10, RBB105DYFD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB105DYFD Details Description
Related parts for RBB105DYFD
FIXED IND 10UH 4.5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 15A 12V datasheet.pdf
IC PWR INT SWITCH SNGL 14-HTSSOP datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR DETECTOR 5MM datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.01A 22 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf