Sullins Connector Solutions RBB13DHRT
RBB13DHRT picture photo
Mfg. Part Number
RBB13DHRT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARD EXTEND 26POS .050"
Datasheet Download
RBB13DHRT.pdf
Availability of RBB13DHRT
QUANTITY
RBB13DHRT Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB13DHRT
Internal Part NumberEIS-RBB13DHRT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row13
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB13DHRT
Related LinksRBB1, RBB13DHRT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB13DHRT Details Description
Related parts for RBB13DHRT
CONN RECEPT/CAP 3 POS MINI RECT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 26AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONTACT / NON-CONTACT TACHOMETER datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM IP57 05VDC datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf