Sullins Connector Solutions RBB13DYFR
RBB13DYFR picture photo
Mfg. Part Number
RBB13DYFR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 13POS SMD
Datasheet Download
RBB13DYFR.pdf
Availability of RBB13DYFR
QUANTITY
RBB13DYFR Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB13DYFR
Internal Part NumberEIS-RBB13DYFR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row13
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB13DYFR
Related LinksRBB1, RBB13DYFR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB13DYFR Details Description
Related parts for RBB13DYFR
RES SMD 255K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.87A 108 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
35 DEGREE 5.00MM 8 ASY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONT FEED WHEEL BP RGT LFT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf