Sullins Connector Solutions RBB14DYHD
RBB14DYHD picture photo
Mfg. Part Number
RBB14DYHD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 14POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RBB14DYHD.pdf
Availability of RBB14DYHD
QUANTITY
RBB14DYHD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB14DYHD
Internal Part NumberEIS-RBB14DYHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row14
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB14DYHD
Related LinksRBB1, RBB14DYHD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB14DYHD Details Description
Related parts for RBB14DYHD
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES FUSE 1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PIN datasheet.pdf
OSC TCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 1000VDC RADIAL datasheet.pdf