Sullins Connector Solutions RBB20DYHN-S1355
RBB20DYHN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
RBB20DYHN-S1355
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RBB20DYHN-S1355.pdf
Availability of RBB20DYHN-S1355
QUANTITY
RBB20DYHN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB20DYHN-S1355
Internal Part NumberEIS-RBB20DYHN-S1355
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB20DYHN-S1355
Related LinksRBB20DY, RBB20DYHN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB20DYHN-S1355 Details Description
Related parts for RBB20DYHN-S1355
POWER ENTRY FILTERED 3A SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIBER OPTIC CBL ASSY IP67 20M datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 3W DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 700MA 91 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
METRAL WB HDR RA PF5X12 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle datasheet.pdf