Sullins Connector Solutions RBB22DHRR
RBB22DHRR picture photo
Mfg. Part Number
RBB22DHRR
Brief Description
CONN CARD EXTEND 44POS .050"
Datasheet Download
RBB22DHRR.pdf
Availability of RBB22DHRR
QUANTITY
RBB22DHRR Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB22DHRR
Internal Part NumberEIS-RBB22DHRR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock, Card Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB22DHRR
Related LinksRBB2, RBB22DHRR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB22DHRR Details Description
Related parts for RBB22DHRR
JUMPER-H2730TR/C2016Y/H2730TR12" datasheet.pdf
RES SMD 38.3OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EPROM UV 512KBIT 70NS 28CDIP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.61A 31 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
LM 5.08/135/7 BK datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
TRANS L-BAND LDMOS 250W SOT502B datasheet.pdf