Sullins Connector Solutions RBB40DYFN
RBB40DYFN picture photo
Mfg. Part Number
RBB40DYFN
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 40POS SMD
Datasheet Download
RBB40DYFN.pdf
Availability of RBB40DYFN
QUANTITY
RBB40DYFN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB40DYFN
Internal Part NumberEIS-RBB40DYFN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB40DYFN
Related LinksRBB4, RBB40DYFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB40DYFN Details Description
Related parts for RBB40DYFN
CONN HEADER 31POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 14-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
DIE INSULATION INDENTOR datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT 28-24AWG CRIMP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 5% 7W 5931 datasheet.pdf