Sullins Connector Solutions RBB50DHFN
RBB50DHFN picture photo
Mfg. Part Number
RBB50DHFN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .050 SMD
Datasheet Download
RBB50DHFN.pdf
Availability of RBB50DHFN
QUANTITY
RBB50DHFN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB50DHFN
Internal Part NumberEIS-RBB50DHFN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB50DHFN
Related LinksRBB5, RBB50DHFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB50DHFN Details Description
Related parts for RBB50DHFN
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 900BGA datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 60W datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf